|
O bezokoliczniku informacji bez liku....
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4168 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy V szkoły podstawowej, obejmujący realizację podstawowych treści programowych - poziom AB - przeznaczony dla uczniów o obniżonych możliwościach w zakresie percepcji dydaktycznych ( tzw. klasy wyrównawczej) Temat: Informacji bez liku...o bezokoliczniku.
Cel główny: Uczeń potrafi rozpoznawać bezokoliczniki pośród innych części mowy.
Cele poznawcze: Uczeń potrafi:
- wykorzystywać wiedzę z zakresu nauki o języku i rozpoznawać/ odróżniać części mowy: rzeczowniki i osobowe formy czasowników od bezokolicznika
- rozpoznawać w tekście bezokoliczniki
- czytać tekst wyraziście, ze zrozumieniem
- odpowiadać na proste pytania
- zadawać pytania kolegom
- pracować z wykorzystaniem słownika ortograficznego
- tworzyć wyrazy pokrewne
- pracować odpowiedzialnie w grupie ( umiejętność kluczowa)
Pojęcie:bezokolicznik
Środki dydaktyczne:
- tekst wiersza ks. J.Twardowskiegopt. "Czy wiesz, że..."
- tekst wiersza J.Tuwima pt. "Ptasie radio"
- słowniki ortograficzne
- Słownik Terminów Nauki O Języku
- arkusz papieru A-3 / tabela/
Formy pracy:grupowa, indywidualna, pod kierunkiem nauczyciela, praca z tekstem literackim
Czas pracy: 45 minut
Przebieg zajęć:
- Sprawdzenie zadania domowego- uczniowie mieli za zadanie nauczyć się pięknie czytać wybrany wiersz- ks.J.Twardowskiego lub J.Tuwima.
- Przypomnienie wiadomości o rzeczownikach i osobowych formach czasowników- określanie form gramatycznych.
- Tworzenie wyrazów pokrewnych- ćwiczenia językowe.
- Wprowadzenie pojęcia bezokolicznik.
- Odczytanie hasła ze STNoJ.
- Podawanie wyrazów, które są bezokolicznikami.
- Zapis w zeszycie wyjaśnienia znaczenia terminu bezokolicznik- definicja uproszczona, dostosowana do poziomu klasy.
- Tworzenie bezokoliczników- uzupełnianie tabel.
- Prace z tekstem literackim.
- Uczniowie dostają teksty utworów ks.J.twardowskiego i J.Tuwima.
- Wyszukiwanie bezokoliczników.
- Wyszukiwanie bezokoliczników- praca ze słownikami orograficznymi.
- Konkurs- podział klasy np. na 4 czteroosobowe grupy.
Która grupa znajdzie/wymyśli i prawidłowo zapisze jak najwięcej wyrazów, które są bezokolicznikami? Pamiętajmy, że kończą się one literami:
-c |
-ć |
- ść |
- źć |
............... |
............... |
............... |
............... |
- Zadanie domowe:
- Wybierz 10 bezokoliczników i utwórz osobowe formy czsowników.
- Wybierz 10 bezokoliczników i ułóż z nimi zdania.
Opracowała i zajęcia z tego zakresu przeprowadziła Agnieszka Filak |
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|